W Europejskim Rankingu Innowacyjności Polska jest na piątym miejscu od końca. Z kolei tylko innowacje pozwolą utrzymać się w wyścigu europejskich i światowych potęg. Pomóc ma w tym Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego. Piaskownica regulacyjna pomoże start-upom, ma też powstać ekosystem dla rozwiązań fintechowych. Dzięki wypracowanej strategii Polska ma też lepiej wykorzystywać nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy blockchain.
– W 2019 roku polski rząd przyjął Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego. To pierwszy tak obszerny dokument, który pomagał rządowi napisać Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wraz z Unią Europejską. W tym dokumencie jednym z ważnych wniosków jest ten, że Polska nie do końca nadąża z innowacyjnością i z fintechem – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Jacek Kubas, zastępca dyrektora w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.
Polska w Europejskim Rankingu Innowacyjności jest na piątym miejscu od końca. Również polskie regiony mają umiarkowane sukcesy w tym zakresie. Jesteśmy zaliczani do grona umiarkowanych innowatorów. Choć pod względem liczby start-upów jesteśmy jednym z liderów w regionie, naszym problemem jest brak odpowiedniego ekosystemu, a to właśnie współpraca administracyjno-finansowa może zagwarantować im sukces. Tego obecnie brakuje, dlatego trudniej im przebić się na światowych rynkach. Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego ma pomóc rozwiązać największe bolączki rynku – nie tylko finansowania start-upów, lecz także szerszego wykorzystywania nowych technologii.
– Jeden z elementów tego projektu tworzy strategię fintech. Jednak współpracujemy również z KNF w kwestii budowy piaskownicy regulacyjnej oraz tzw. SupTech i RegTech. To próba wykorzystywania nowych technologii, np. sztucznej inteligencji czy blockchainu, w prowadzeniu nadzoru finansowego, żeby był bardziej efektywny, szybszy i bardziej nowoczesny – tłumaczy Jacek Kubas.
Badanie “Emerging Technologies: The competitive edge for finance and operations” przeprowadzone przez Enterprise Strategy Group i Oracle wskazuje, że wdrażanie nowych technologii, takich właśnie jak SI czy blockchain, znacząco zwiększa konkurencyjność firm, ich efektywność, a zmniejsza zaś liczbę błędów. Polskie firmy chętnie wdrażają nowe technologie, nie zawsze jednak mają przygotowaną strategię, problemem jest też wykorzystywanie technologii w praktyce.
– Piaskownica regulacyjna pozwala nowym start-upom sprawdzać i testować środowisko regulacyjne w danym kraju, poznać, jak mogłoby ono funkcjonować, i dowiedzieć się, czy i jakiej licencji potrzebują. To szansa na sprawdzenie, czy rozwiązanie, które faktycznie chcą zaimplementować na rynku, będzie wymagało regulacji – dodaje Jacek Kubas.
Pod względem liczby start-upów Polska jest w czołówce. Szacuje się, że działa ich ok. 3 tys., z czego w branży finansowej funkcjonuje blisko 200 start-upów technologicznych. Z danych zebranych przez PFR Ventures i fundusz Inovo Venture Partners wynika, że fundusze VC zainwestowały w ubiegłym roku w polskie spółki technologiczne ponad 1,2 mld zł. To ośmiokrotnie więcej niż w 2018 roku. Większość start-upów w Polsce finansuje się jednak sama, na Zachodzie częściej z pomocą przychodzą największe firmy.
– Fintech w innowacyjności nie widzi granic i powstające podmioty myślą globalnie. Musimy stworzyć im takie środowisko do rozwoju w naszym kraju, żeby nie przenosiły się nigdzie indziej, żeby rozwijały się i przyciągały inne podmioty również do Polski. Stworzenie tego ekosystemu fintech jest podwaliną, aby zbudować prawdziwy ekosystem i przyciągnąć start-upy i fintechy do naszego kraju oraz wspomóc te, które u nas powstają – zaznacza ekspert.
Pierwsze zapowiedzi wskazywały, że już w 2020 roku ma zniknąć część barier, która przeszkadza w rozwoju technologicznych start-upów.
– W ciągu 15 miesięcy chcemy przygotować różne strategie, mapy, dokumenty, które pokażą nam, w którą stronę iść. Oczywiście będziemy wspierać ministerstwo i KNF, żeby różne regulacje zostały przyjęte – zapowiada Jacek Kubas. – Dla nas najważniejsze jest, żeby to stało się jak najszybciej.
Źródło: https://innowacje.newseria.pl/news/polskie-startupy-maja,p1318200985